Ćwiczenia ruchowe w dobrze rozplanowanych systemie, mają za zadanie całościowo wspierać organizm pacjenta po przebytych urazach. Stosuje się je u osób z niepełnosprawnością, u osób zdrowych,
którzy doznali uszkodzeń po wypadkach, czy też u osób po przebytych udarach. Są to jedynie przykłady, jednak już po nich widać, dla kogo w założeniu rehabilitacja jest najbardziej przydatna.
Wszystkie działania, które są podejmowane w naszym ośrodku, są podobne do tych podejmowanych w ośrodku CKR w Konstancinie, co potwierdzają pacjenci wcześniej korzystający właśnie z tamtej oferty.
Jak powinna wyglądać rehabilitacja?
W założeniu rehabilitacja neurologiczna Warszawa, jej rodzaj, intensywność i czas trwania są dostosowane do konkretnego pacjenta i konkretnego schorzenia. Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z historią pacjenta i jego choroby, musi dostosować do niego odpowiednią technikę, która wspomoże go w leczeniu, zapewniając jak największy komfort przy jednoczesnym braku odczuwania bólu podczas wykonywania specjalistycznych ćwiczeń. Istotnym etapem jest też przeprowadzenie zestawu badań, które potwierdzi możliwość wykonywania określonych ćwiczeń przez pacjenta.
Rehabilitacja powinna być wykonana możliwie najszybciej po okresie rekonwalescencji pooperacyjnej lub przebytym udarze. Faktycznie nie można jej rozpocząć zbyt wcześnie, aby nie zaszkodzić organizmowi, jednakże nie wolno z tym czekać kilku lat, gdyż powstające zrosty będą niemożliwe lub bardzo trudne do usunięcia. Czas w tej kwestii jest bardzo istotny.
Wykonując ćwiczenia rehabilitacyjne, warto mieć na uwadze konsekwencję i regularność. Jeśli nie mamy możliwości ćwiczyć zbyt często, niech to będzie dwie godziny tygodniowo, w jednym bloku. Dzięki temu ciało nie zapomni tego, co osiągnęło poprzednio, a my stopniowo będziemy mogli dbać o zwiększanie swoich postępów. Nieregularność lub zbyt długie przerwy mogą doprowadzić do braku postępów. Ciało uwielbia regularność, to samo jest w przypadku rehabilitacji po przebytych urazach neurologicznych.
Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
Tego rodzaju powrót do zdrowia, zalecany jest osobom po udarach krwotocznych lub też niedokrwiennych, a także w sytuacji, gdy chory posiada Stwardnienie Rozsiane, chorobę Alzheimera, lub też Parkinsona. Jest to rodzaj rehabilitacji ruchowej specjalistycznej, która ma za zadanie przywrócić sprawność ciała oraz umysłu, który poprzez umysł stał się znacznie mniej stabilny. Rehabilitacja zawsze powinna być regularna, jednakże w przypadku schorzeń neurologicznych jest to kwestia kluczowa. Tutaj liczy się każda chwila, od rozpoczęcia, po wspomnianą częstotliwość, która jest tak ważna ze względu na bardzo niewielką zdolność regeneracji komórek nerwowych. Jeśli zostały one uszkodzone, szansa na ich wyleczenie jest bardzo mała, chyba że będziemy pracować odpowiednio często i regularnie nad ich uaktywnieniem. Stosując się do wszystkich zaleceń fizjoterapeutów i lekarzy, mamy największą szansę na wyleczenie się lub poprawę swojego obecnego stanu zdrowia.
Jakie są rodzaje rehabilitacji ruchowej?
Najbardziej popularne są masaże lecznicze, które pozwalają pacjentom na wyzbycie się napięcia mięśniowego, rozluźnienie całego organizmu, czy też zmotywowanie ciała do pobudzenia pod względem układu narządów wewnętrznych. W rehabilitacji neurologicznej ważna jest Jonoforeza, która poprzez wykorzystanie bodźców elektrycznych znacznie zmniejsza napięcia nerwowe, uśmierzając ból.
Świetnie działają na pacjenta również Hydroterapia oraz Krioterapia. Pierwsza polega na użyciu wody w postaci natrysków o regulowanej sile biczy wodnych. Druga to wykorzystanie niskiej temperatury. Hydroterapia pobudza krążenie, stymuluje mięśnie i nerwy, a oprócz tego hamuje stany zapalne. Krioterapia natomiast ma za zadanie uśmierzać ból, usprawniać mięśnie pacjenta oraz zwiększać ruchomość jego stawów. Do krioterapii wykorzystuje się, tak jak w Stocer, ciekły azot, dwutlenek węgla, czy też ciekły chlorek etylu.
Każdy wybrany rodzaj rehabilitacji ruchowej będzie odpowiedni, jeśli zaplanuje go dla pacjenta dobry fizjoterapeuta. Wystarczy się do nas zgłosić.